Dostlar merhaba bu yazımda sizlere temiz bir şekilde WordPress kurulumu nu anlatacağım. Öncelikle şunu belirtmeliyimki nerdeyse her hosting firması web sitenizi yönettiğiniz panellerde (genellikle bu panel cpanel’dir ancak bazı firmalar kendilerine özgü panellerdende kullanabilirler lisans ücretinden kurtulmak için) sizlere kolay bir şekilde WordPress kurulumunu yapmanıza yarayacak araçları kontrol panellerinize eklerler ve bu şekilde birkaç saniye içinde kurabilirsiniz ama bazen bu WordPress sürümünde istemeyeceğiniz eklentiler ve kendileriyle alakalı birkaç şeyler eklerler buda benim canımı sıkan bir durumdur.

Hatta bazen local host’unuza WordPress kurmak istediğinizdede bu araçlar olmayacaktır ve elinizle manuel olarak kurmak zorunda kalacaksınızdır. Bu yüzden herzaman kendim manuel olarak WordPress’in kurulumundan yanayım.

Manuel Olarak WordPress Kurulumu

1- Öncelikle WordPress dosyalarını indirin. Buraya tıklayarak WordPress’in resmi indirme sayfasına gidebilirsiniz.

2- İndirdiğiniz dosyayı sunucunuzdaki web sitenizin ana dizinine .zip şeklinde yükleyin. (Bazı sunucularda bu ana dizin “public_html” olurken bazılarında “htdocs” olur.)

3- Ana dizine attıktan sonra .zip şeklinde olan WordPress dosyanının üstüne tıklayın ve kontrol panelinizin diline göre “Extract” tuşuna basın. (Eğer panel’in dili Türkçe ise Çıkar gibi bir ifade yazacaktır Extract yerine)

4- Extract tuşuna bastıktan sonra size çıkaracağı dizini soracaktır. Aşağıdaki görseldede yazdığı gibi /public_html yazın oraya. (Hiçbirşey yapmanıza gerek yok aslında zaten kendiliğinden /public_html olarak gelecektir orası)

5- WordPress adında bir dosya çıkacaktır ve onun içine girin. Aşağıdaki görseldeki dosyalar gelince

6- Öncelikle “Select All” a daha sonra “Move” a basın ve dosyaların taşınılacağı dizini /public_html olarak ayarlayıp Move File(s) a basın. Daha sonrasında o wordpress yazan dosyayı silebilirsiniz.

7- Alan adınıza gidin ve cpanel üzerinden oluştuduğunuz database bilgilerini wordpress kurulum bölümündeki yerlere yazın.

8- Karşınıza çıkan bir sonraki aşamada ise sitenizin başlığını, admin kullanıcı adını, admin şifresini ve admin mail’ini belirleyin.

Evet dostlar böylece temiz bir WordPress kurulumu yapmış olduk. Artık sizin içerik girmenizi ve daha kendisine ilgi göstermenizi bekleyen bir siteniz var. Hepinize başarılar… (Unutmadan şunlarıda yazıyım local host’a database bilgileri olarak databa user kısmına root girmelisiniz ve şifre kısmını ise boş bırakmalısınız.)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

İyi İyi
8
İyi
Kötü Kötü
0
Kötü
Blue Bird
Merhaba, ben Bluebird sizlere elimden geldiği kadar yardımcı olmaya ve içerik sağlamaya çalışacağım. Eğer benden bir isteğiniz varsa iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz