Dostlar merhaba bugün sizlere müzik uzatma işlemini anlatacağım. Bu işlemi bir programla yapacağız. Bu işlemi yapacağımız program “Adobe Audition CC”. Aşağıda daha açıklayıcı olması için görsellerle birlikte anlatacağım. Bu programı buraya tıklayarak sayfasından satın alabilirsiniz.

Not: Ben kendim Adobe Audition CC’nin 2019 sürümünü kullanıyorum. Diğer sürümlerde bazı ufak değişiklikler olabilir fakat genel olarak hepsinde işleyiş aynıdır.

Müzik Uzatma İşlemi Görsel Anlatımı

Multitrack Session Name

Programa giriş yaptıktan sonra ok ile gösterdiğim “Multitrack” yazısına tıklayın ve karşınıza kutucuk içinde gösterdiğim bir bölüm çıkacak. “Session Name” proje ismi olacaktır buraya projenizle ilgili hatırlatacak birşeyler yazarak birden fazla işlem yapacaksanız karışıklığın önüne geçebilirsiniz. Daha sonra “OK” tuşuna basın ve artık karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bölüm çıkacaktır.

Bu ekranda uzatma veya kısaltma yapacağımız ses dosyasını 3 kutucuk olan yerden en üste sürükleyelim ve bırakalım.

Properties

Üst kısıma işlemi yapacağımız ses dosyasını sürükleyip bıraktıktan sonra mor okun gösterdiği yere tıklayalım ve açılan 4 seçenekli küçük yerden de “Properties”e tıklayalım.

Enable Remix Ses Uzatma

“Properties” bölümü açılacaktır ve buradan okla gösterdiğim “Enable Remix” e basalım. Müzik dosyamızda bir işlem yapacaktır, o işlemi bekleyelim.

Target Duration

O işlem yapıldıktan sonra “Enable Remix” yazısının altındaki “Target Duration” kısmı açılacaktır. “2:54.653” şekildeki yazılmış olan müziğin uzunluğu bölümüne 1 defa tıklayın ve uzunluğu ne kadar yapmak istiyorsanız ayarlayın. (2 dakika 54 saniye 653 salisedir ona göre ayarlayın)

Ben resimdede görüldüğü üzere 21 dakika yaptım. (kırmızı kutucuğun içinden görebilirsiniz) Zamanı ayarladıktan sonra sırasıyla File>Export>Multitrack Mixdown>Entire Session… butonlarına tıklayalım ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

müzik uzatma

Evet karşımıza böyle bir ekran çıktı ve “Format” kısmından mp3’ü seçin, “File Name” dosya adı olacaktır ve “Location” kısmında ise dosyanın kaydolacağı bölümdür. Bende örneğin (C:\Users\Administrator\Documents) bu kısıma kaydolacak siz “Browse” butonuna tıklayarak değiştirebilirsiniz. Son olarak “OK” butonuna tıklayın ve dosyanız işlendikten sonra ayarlamış olduğunuz uzunlukta kaydedilsin. Sizin ayarladığınız uğunluktan ±5 saniye fark olabilir. Bunu unutmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

İyi İyi
15
İyi
Kötü Kötü
0
Kötü
Blue Bird
Merhaba, ben Bluebird sizlere elimden geldiği kadar yardımcı olmaya ve içerik sağlamaya çalışacağım. Eğer benden bir isteğiniz varsa iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz