İntel HD Graphics intel işlemcilere gömülü bir şekilde gelen gpu’dur. Kendilerine ait ram’leri bulunmaz ve mecburen sisteme takılı ram’leri kullanırlar. Oyun performansları çok düşük olup gündelik işlerinizi yapabilecek kadar yani masasütünüzde gezmek, internette takılmak gibi gpu’yu fazla yormayacak hafif çizimleri yerine getirebilir. Bu yazımızdada sizlere sistem tarafından atanan vram miktarını arttırma yöntemini gösetereceğim.

Öncelikle şunu belirtmeliyimki bu işlemi yapmadan önce Kayıt Dosya’larınızın yedeğini almanızda fayda var. Herhangi bir sıkıntı olması durumunda yedekten geri yükleyerek sorunu çözebilirsiniz.

“Ver…” butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki herhangi bir yere yedeği kaydedin. Yedeği geri yüklemek istediğinizde ise “Al…” butununa tıklayarak yedeği seçin ve geri yükleyin.

İsterseniz bu videoyu izleyerekte anlamadığınız yeri kolaylıkla yaparak bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

İntel HD Graphics Vram Arttırma Yönergeleri

  • Öncelikle Win tuşu+R’ye basarak çalıştırı açalım.
  • Daha sonra çalıştıra regedit yazalım.
  • Karşımıza “Kayıt Defteri Düzenleyici” gelecektir.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Intel dizinine gelelim.
  • Intel’in üstüne sağ tıklayalım ve Yeni > Anahtar üstüne tıklayalım.
  • Yeni bir klasör oluşacaktır Intel klasör’ünün altında ve adını “GMM” yapalım enter’a basalım.
  • Daha sonrasında oluşturduğumuz GMM dosyasına tıklayalım ve sağ taraftaki boş alana yine sağ tık yapıp Yeni > DWORD (32 bit) değeri üstüne tıklayalım.
  • Yeni bir dosya gibi birşey oluşacaktır. Adını “DedicatedSegmentSize” yapalım.
  • Daha sonra oluşturduğumuz “DedicatedSegmentSize” dosyasın iki kere tıklayalım ve Değer verisi kısmına ram miktarımıza göre değerler girelim.

2 GB ram’li cihazı olanlar 256 4GB ram’li cihazı olanlar 512 değerlerini girecektir. Daha sonrasında cihazınızı yeniden başlatarak İntel HD Graphics Vram arttırma işlemini tamamlamış olacaksınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

İyi İyi
20
İyi
Kötü Kötü
1
Kötü
Blue Bird
Merhaba, ben Bluebird sizlere elimden geldiği kadar yardımcı olmaya ve içerik sağlamaya çalışacağım. Eğer benden bir isteğiniz varsa iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz