Eminim herkes en az bir kez Windows 10 işletim sisteminin açılış ekranı nı bir kere değiştirmeyi denemiştir. Ancak bazen Windows 10’da kilit ekranını ve oturum açma görüntüsünü varsayılan ayarlarla değiştirmek mümkün değildir. Ayrıca varsayılan ayarlara sahip tüm kullanıcılar için değişmez. Grup İlkesi Düzenleyicisi ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi, kilit ekranını ve oturum açma görüntüsünü değiştirmek için kullanılabilir.

Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows 10 Home Sürümlerinde mevcut değildir; bu nedenle, ayarı değiştirmek için kullanabileceğiniz bir kayıt yöntemi ekledik.

Varsayılan Açılış Ekranını ve Oturum Açma Resmini Değiştirme

Kullanıcıların çoğu, Windows ayarlarındaki varsayılan açılış ekranı duvar kağıdı ayarlarının farkındadır. Ancak, bu seçeneğin devre dışı bırakıldığı veya görüntünün bu şekilde çalışmadığı durumlar vardır. Bu nedenle, bir kullanıcının kilit ekranı için belirli bir görüntüyü uygulamak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanması gerekir. Aşağıdaki yöntemlerin her ikisi de aynı sonucu verecektir; ancak, kullanıcının hangi araca eriştiğine ve aşina olduğuna bağlıdır.

Yöntem 1: Açılış Ekranı Görüntüsünü Değiştirme Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Aracılığıyla

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows işletim sistemini yönetmek ve yapılandırmak için en güvenli ve en kolay yöntemdir. Kayıt Defteri Düzenleyicisinden farklı olarak, bu, kullanıcıların sistemleri için değiştirebilecekleri hemen hemen tüm seçenekleri sağlar.

Not: Bu ayar yalnızca Education, Enterprise ve Server SKU’ları için geçerlidir. Ayrıca, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi sisteminizde mevcut değilse, doğrudan Yöntem 2’ye geçin.

Sisteminizde Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi varsa, belirli bir varsayılan kilit ekranı ve oturum açma görüntüsünü uygulamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Windows tuşunu basılı tutun ve Çalıştır’ı açmak için R tuşuna basın. Ardından, Çalıştır kutusuna “gpedit.msc” yazın ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açmak için Enter tuşuna basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) isteminde Evet’a tıklayın.
 2. Ekranın sol bölmesinde aşağıdaki konuma gidin.Açılış Ekranı Resmini Değiştirme [Win 10]
 3. Sağ bölmedeki “Belirli bir varsayılan kilit ekranını ve oturum açma resmini zorla” seçeneğine çift tıklatın. Yeni bir pencere açılır, şimdi Yapılandırılmadıdan Etkin’e geçişi yapın. Ardından, görüntü için aşağıda gösterildiği gibi resmin bilgisayarınızda bulunan yerel yolunu girin ve değişiklikleri kaydetmek için Uygula ardından Tamam düğmesini tıklatın.
 4. Şimdi kilit ekranındaki yeni görüntüyü kontrol etmek için oturumu kapatın ve bakın.

Yöntem 2: Açılış Ekranı Görüntüsünü Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla Değiştirme

Bu yöntem, sistemlerinde Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi bulunmayanlar içindir. İlk yöntemden biraz daha fazla uğraş gerektirir, çünkü bazı değerler veya anahtarlar varsayılan olarak mevcut değildir. Kullanıcının çalışması için bazı anahtarları/değerleri manuel olarak oluşturması gerekir. Açılış ekranı görüntüsünü kayıt defteri düzenleyicisi aracılığıyla değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Windows tuşunu basılı tutun ve Çalıştır’ı açmak için R tuşuna basın. Ardından, Çalıştır kutusuna “regedit” yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Enter tuşuna basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) isteminde Evet’a tıklayın.
 2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresindeki sol bölmeyi kullanarak aşağıdaki yolu yapıitırın ve o konuma gidin:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Personalization
 3. Sağ bölmede LockScreenImage adlı bir değer arayın. Yoksa, sağ bölmede herhangi bir yeri tıklatıp Yeni > Dize değeri’ni seçerek LockScreenImage adlı yeni bir dize oluşturun.
 4. LockScreenImage (Kilit Ekranı Görüntüsü) değerini çift tıklatın ve görüntünün yerel yolunu değer verisi yerine yazın.
 5. Tüm değişiklikleri yaptığınızdan emin olun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

İyi İyi
4
İyi
Kötü Kötü
0
Kötü
Blue Bird
Merhaba, ben Bluebird sizlere elimden geldiği kadar yardımcı olmaya ve içerik sağlamaya çalışacağım. Eğer benden bir isteğiniz varsa iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz